Bugün size bir çocuk kitabından söz etmek istiyoruz, hazır babalar günü de yaklaşırken Final Kültür Sanat Yayınları tarafından çocuklar için çıkarılan “Hayallerini Meslek Seçenler” serisine ait “Benim Babam Bir Pilot” adlı kitap. Kitabın yazarı Gönül Öztopuz ve resimleyen Nalan Alaca.

Final Kültür Sanat Yayınları‘ndan Basın ve İletişim Uzmanı Sn. Ahter Önkaya, her zaman olduğu gibi samimi bir jest yaparak içine bir mektup da ekleyip gönderdiği paketle kitabı bize ulaştırdı. Kitapta akıcı ve düzgün bir dil kullanımının yanında çocukların ilgisini çekecek güzellikte resimler de yer alıyor. Sözü fazla uzatmadan kitabın tanıtım yazısına geçiş yapıyoruz. Yaz tatili için çocuklara uygun kitap seçmekte zorlananlar bu kitapla birlikte seriye göz atabilirler.

“Gökyüzünde kuşlar gibi özgürce uçmak genç, yaşlı, erkek ya da kadın hemen her insanın hayalidir. Üstelik bu hayal yalnızca çağımıza özgü de değil; medeniyetin gün yüzüne çıktığı ilk çağlardan bu yana uçmanın hayali her daim zihinlerdedir. İşte bu yüzden de dünya tarihi, henüz teknolojik olanakların elvermediği dönemlerde dahi sırtına bir çift kanat takarak veya bir sıcak hava balonu tasarlayarak uçmayı deneyen maceraperest bilginler ve sanatçılarla doludur. Çünkü uçmak demek, özgürlük demektir.

Neyse ki yüzyıllar boyunca durmaksızın gelişen teknolojik olanaklar sayesinde insanlığın bu ortak hayali gerçek oldu. Henüz kuşlar gibi kendi başımıza, kendi belirlediğimiz rotada uçamasak da, bir uçak bileti satın alıp en azından gökyüzüne çıkabiliyoruz. Peki, bindiğimiz uçağı havalandırıp bizi gökyüzüne çıkaran bu insanlar kim? Onlar, her insan gibi gökyüzünde uçmanın hayalini kurup da bunu meslek seçenler, yani pilotlar.

Hayallerini Meslek Seçenler serisinin üçüncü kitabının konuğu bir pilot. Size, olağanüstü bir çocukluk hayalini geleceğe meslek olarak taşımanın imkânsız bir iş olmadığını anlatacak!”

Seriye ait bazı kitaplar:  Ah Şu Tasarımcılar: Endüstri Ürünleri Tasarımcısı ve Moda Tasarımcısı, Çizgi Romanın Görünmez Kahramanları: Yazar ve Çizer

KİTAP BİLGİLERİ

Seri Adı: Hayallerini Meslek Seçenler

Adı : Benim Babam Bir Pilot

Yazar: Gönül Öztopuz

Resimleyen: Nalan Alaca

Özgün Dil : Türkçe

Yayın Tarihi : Nisan 2016

ISBN : 978-605-374-657-7

Sayfa Sayısı: 56

Fiyat : 10.5 TL.

 

YAZAR HAKKINDA 

Gönül ÖZTOPUZ
On beş yaşındaydı. Küçücük bir kâğıt parçasına iki amaç yazdı. Yıllar geçtikçe özellikleri, dış görünüşü, ilgi alanları ve sevdikleri değişti, fakat o kâğıt parçasına yazdığı iki amaç hiç değişmedi: “Bütün dünyayı görmek istiyorum. Yazar olmak istiyorum.” 2000 yılında arkadaşlarıyla birlikte çıkarmaya başladıkları ilk fanzinleri “Canabis” ve “Cut-up”ta yazılar yazdı, yıllar içinde çeşitli dijital fanzin ve blog oluşumlarında yer aldı. Dünya kadar mesleği oldu: Tenis hakemi olmak isterken mühendislik okudu. Ardından dünyayı dolaşma amacını gerçekleştirmek için yurt dışında ve gemilerde, turizm sektörünün çeşitli pozisyonlarında çalışmaya başladı ve bu dönem boyunca dünyanın çeşitli kültürlerini yakından tanıma şansı buldu. Dünyaya geldiği şehir olan İstanbul’a geri döndüğünde, son yüzyılın yarattığı birbirine benzemeyen iş kollarında çalışmaya ve yıllardır düşleyip tasarladığı çizgi romanını yazmaya başladı. En sevdiği çizgi romanların yayıncısı olan yayınevinde editör ve çevirmen olarak çalıştı. Bu süreçte bir iki ödül de aldı. Şu sıralar, yaptığı çevirilerle hayatını kazanıyor olsa da, yıllar önce yazdığı çizgi romanı ve diğer kitaplarını günün birinde raflarda gördüğü zaman hayatının en mutlu anlarını yaşayacağından hiç şüphesi yok.