Bir nefes İstanbul’da bir olmak” okuduğum en sıcak kitaplardan biri. Bir kere içinde İstanbul var. İstanbul’suz bir hayat düşünemeyenleri son derece akıcı ve güçlü bir anlatımla dile getiriyor.  Kitabın yazarı Aret Vartanyan güzel İstanbul’u anlatırken bambaşka hayatları da konu ediyor. Bu birbirinden farklı ve habersiz yaşayan hayatlar nasıl ki bir doğal afetle karşı karşıya kaldığında kenetleniyor ?  Aynı mahallede aynı sokakta yer alan aynı apartmanda birbirimizden umarsız yaşamayı tercih eden bizlerin aslında ne kadar birbirimize muhtaç olduğuna dikkat çekiyor.

“Bir Olmak” denilen şey din,dil,ırk,statü,zengin, fakir diye ayrıştırmadan yolların kesiştiği yerde buluşmak. Ayrıldığımızı sandığımız bu etiketlerde “Bir Olmak” kitapta hikaye ediliyor.

Kitabımızın dikkat çeken karakterleri Arman ile Zeynep , Metin ile Neslihan , Ozan ile Batu … Ve dahası Şebnem, Alexandra Teyze, Agop Dayday, Sedat, Gülizar ve Adem …

Arman 30’lu yaşlarında , tahsilli, görmüş geçirmiş mevkii sahibi, yaşam standartları olan, Asmalı Mescit’te yalnız yaşayan, kitap yazmayı planlayan, hobisi fotoğraf çekmek olan içimizden biridir. 20’li yaşlarında dolu dizgin yaşadığı hayatın doyumuna ulaşmış artık Zeynep ile uzun bir ilişkiye adım atmış olmaktan mutludur.  Arman’ın hayalini gerçekleştirmek istediği projede başta Zeynep olmak üzere arkadaşları da sonuna kadar destek olmaktadır. Metin ile Neslihan’ın zoraki evlilikleri , Ozan ile Batu’nun yasak aşkları, Gülizar’ın sıradışı hayatı ve sokakta yaşayan tinerci çocuk Adem’in öyküleri bakış açımızı değiştiriyor. Farklı anlamlar yüklediğimiz adeta etiketlediğimiz bazı hayatların aslında hiç olmadığı kadar anlamlı olduğunu gösteriyor bizlere… Yazar tüm bu farklı yaşamlara tanıklık ederek ve sentezinden geçirerek başarılı bir şekilde kaleme almış.

Kitabın bir diğer dikkat çeken konusu, bugünkü İstanbul ile 80’lerden sonraki İstanbul arasındaki farkların çok sağlam bir anlatımla ifade edilmesidir. Şimdiki İstanbul’un sokaklarının tüm tarihi mirasını ve kültürel zenginliğini hiçe sayarak gelen göçlerle günbegün nasılda yitip gittiğini anlatıyor. Bu güzelim şehrin nasıl da yozlaşmışlığın, eğitimsizliğin, çıkarlar uğruna rant elde etmeye uğraşan zalimlere kurban gittiğini gösterme çabasında.

“Suçlu aramaya kalkarsak saatlerce konuşuruz. Ortada bir tek gerçek ırzına geçilen bir İstanbul, kültürünü kaybetmiş bir İstanbul, İstanbul’u İstanbul yapan değerlerini tüketmek üzere olan bir İstanbul var elimizde…”  sayfa : 80.

Keyifli okumalar dilerim…

Çiğdem ERSOY

Kitabın Adı : Bir nefes İstanbul’da bir olmak
Yazarı : Aret Vartanyan
Yayınevi  : Siyah İnci
Basım Yılı : 2012
Sayfa Sayısı : 368