Yakın zamanda tanıştığımız Kelime Yayınları, çocuklar için hazırladıkları dört harika kitabı bizlerle paylaştı. Biz de bugün sizinle Kelime Yayınlarına ait bu kitapları aktaracağız. İlk kitap “Çamsakız ve Hareketli Sakızlar” adlı kitap. Banu Özdemir’in yazdığı bu kitap, Rukiye Ulusan tarafından resimlenmiş. Bu güzel kitabın arka kapağından yazıları ve diğer kitaplarla ilgili yazıları aşağıda okuyabilir, kitap görsellerini tıkladığınızda kapakların daha büyük boyutlarını yakından inceleyebilirsiniz.

Çamsakız

“Çevremi Seviyorum” dizisinin yeni kitabında Banu Bozdemir, dışarıdaki dünyayı merak eden bir çamsakızının yaşadığı ormandan uzaklarda başından geçen maceraları kaleme alıyor. Bazen içinde bulunduğumuz yeri keşfetmek için oradan ayrılmamız gerektiğini söyleyen küçük bir hikâye bu…

Beton ormanlarının yeşil ormanları ele geçirdiği bir gelecekte ayakta kalan tek bir çam ormanı varmış. Bu ormanda da ailesiyle ve diğer canlılarla yaşayan minik bir çamsakızı… Ama Çamsakız evinde çok sıkılıyor, şehri merak ediyormuş. Gezmek, hareketli bir sakız olmak istiyormuş. Bu dileğine de kavuşmuş sonunda ama…

Banu Bozdemir’den, okuru doğaya çağıracak keyifli bir macera.

Öğretmen Yorumu: “Hayatlar ve hayaller… Biri yaşadığımız, bizi biz eden bir kavramken diğeri sonunu düşünmeden sadece yaşamak istediğimiz bir rüya… Peki, asıl hayal gibi olan hayatımız ise?

Çamsakız asıl rüyanın “yaşadığımız an” olduğunu bize yeniden hatırlatan sıcacık bir öykü…”

Ayşen Beypars –Türkçe Öğretmeni


Vaay, Panama Ne Güzelmiş!

“Bir arkadaşınız varsa hiçbir şeyden korkmanız gerekmez!”

Ayıcık ve Kaplancık, iki candan dosttular. Ve hiçbir şeyden korkmuyorlardı; çünkü birlikte bir ayı kadar, bir kaplan kadar güçlüydüler. Nehrin kıyısındaki evlerinde mutluydular. Ama bir sabah yola koyulup Panama’yı aradılar. Hayallerinin ülkesini. Yolculukları esnasında da çok güzel maceralar yaşadılar.

İyi de, Panama neredeydi?

Tilki de, inek de, fare de Panama’yı bilmiyordu. Yalnızca horoz onlara yardımcı oldu.

Sonunda, aradıklarını buldular!

Janosch’un bulduğu bu yaratılar, içlerinde sıcaklıklar taşıyor. Güçlülük ve güçsüzlük, yaşamın ve gerçekliğin ta kendisi. İşte bu da, yazarın başarısını ortaya koyuyor.

Südfunk Stuttgart

* ALMAN GENÇLİK EDEBİYATI ÖDÜLÜ ALMIŞTIR.Boş Ders İtirafları

Bazen en iyi arkadaşlıklar tesadüflerle başlar. Farklı kişiliklerde, farklı zevklere sahip insanlar bir şekilde bir araya gelir ve ortak yönlerini keşfedip bir anda kaynaşıverir.
Renan Özdemir, her zamanki neşeli üslubuyla okul sıralarında böyle bir tesadüfle başlamış bir arkadaşlığın öykülerini anlatıyor. Endişelerin buradakiler gibi geçici, dostlukların kalıcı olması dileğiyle…

Buket, Ahmet, Kerem, Duru ve Mert… Aynı sınıfta olmalarına rağmen bu beş çocuk pek de samimi değildir, ta ki hepsi de cetvel takımlarını derse getirmeyi unutana kadar. Bundan böyle onlar artık “Cetvel Takımı” olarak anılacaktır. Boş geçen bir derste birbirlerine başlarından geçen ilginç olayları anlatmaları onları daha da yakınlaştıracaktır.
Aynı anda hem güldüren hem düşündüren bu itiraflar, okul yıllarının masum endişelerine ayna tutuyor.

“Samimi, yalın ve içten satırların arasındaki neşeli hatıralarla sarıyor sizi kitap. Okurunu iyi tanıyan Renan Özdemir’in bu kitabı onlara okuma zevki ve bilinci kazandıracaktır.”
Merve Kılıç – Türkçe Öğretmeniİyi ki Varsın Tilki Toni 3 – Bir Dilek Tut!

Hafize Çınar Güner
Resimleyen: Şebnem Aydın Gündüz

Hafize Çınar Güner’in çok sevilen karakteri Tilki Toni, üçüncü kitabıyla yaz mevsimine merhaba diyor. Çok akıllı bu tilki, hayalleri gerçekleştirmeye dair bir hikâye anlatıyor bu kez.
Deniz ile onun olağandışı, olağanüstü, harika, inanılmaz sevimli ve dünyada bir eşi benzeri olmayan arkadaşı Tilki Toni için sürprizlerle dolu bir yaz tatili başlıyor!
Okulların tatile girmesiyle canı sıkılan Deniz’in yardımına muhteşem fikirleriyle Tilki Toni yetişiyor. Büyük Kanyon’u görmeyi kafasına koyan Deniz, bunun için pastaneden kedi pansiyonuna kadar çeşitli yerlerde çalışmayı deniyor. Ama bir dileği olan sadece Deniz değil…

“Tilki Toni ile olan hikâyem okul kütüphanesinde başladı. Onunla pek çok ortak noktamız var. Tilki Toni eğlenceli, kitap okuyan, resim yapmayı seven çok tatlı bir tilki. Tilki Toni tüm çocukları çok seviyor, sen de onu çok seveceksin…” Gülce Nisan Çelikkan – 2. Sınıf Öğrencisi