İnadına kadın kalın, inadına hayatta kalın!” diyen Anşa Ceyno Gür, “Hayat” romanında işlediği üç kadının dokunaklı hikayesiyle, her okuyanın kendinden bir parça bulacağı harika bir roman ortaya koymuş. Ülkemizin gerçeği, doğu-batı arasında uçurum da olsa, farklı coğrafyalarda, farklı örf ve adetlere göre yetişmiş insanlar da olsak, mesele kadın olduğunda, yaşanılan-yaşatılan ne varsa aynıdır. Hatta uçurumlar dahi ortadan kalkmaktadır.

Ben daha 7 yaşımdayken, bahçede oturmuş arkadaşlarımızla “Kızlar her şeyi yapabilir mi?” diye konuştuğumuzu hatırlıyorum. Erkekler “Tabii ki her şeyi yapamaz!” demişlerdi. Birisi “Eline balta alıp odun kesemezler mesela” demişti. Benim aklıma yatmıştı bu fikir. “Evet” diye düşünmüştüm. “O zor bir iş, erkek işi, onu yapamaz kızlar” demiştim. Fakat o yaz tatilinde köye gittiğimizde ananemin elinde bir balta ile odun kestiği o müthiş sahneyi gördüm. O an bir film şeridi gibi gözlerimin önünde hala taptaze duruyor. İşte o gün anladım ki kadın işi – erkek işi diye bir şey yok. Kızlar, kadınlar ve anneler o kadar güçlüler ki, tartışmaya da gerek yok çünkü yapamayacakları bir şey yok. Kadınların her şeyi yapabileceğine dair olan inancım o gün tamamlanmıştı.

Romandaki kadınlarımız Hayat, Mina ve Jiyan’ın da ortak özelliği güçlü ve düşünen kadınlar olmalarıdır. Yazar, haksızlıkla mücadelelerini kayda değer ölçüde kaleme almış. Aralarındaki güçlü bağın, yaşamlarında karşılaştıkları baskılara, pes etmeden, geri adım atmadan ve birbirlerine
destek olmalarıyla kurulmuş olduğuna tanık oluyoruz. Kadınların birleştirici özelliği bu hikayede bir kez daha karşımıza çıkmaktadır. Kitapta kadın vurgusu ön planda çünkü biliyoruz ki kadınlar dünyanın her yerinde daha fazla mağdur olan insanlardır.

Okuyucuda merak uyandıran bu kadınların her birinin hikayesi ayrı notalara basan ama özünde aynı kalp kırgınlıklarının yaşandığı hikayelerdir. Bu birbirinden yaralı kadınların, yaşadıkları olaylar
karşısında şaşkınlıkları, üzüntüleri ve yakaladıkları empati duyguları ile kitaba bizi de ortak etmeyi başarıyor.

Romandaki hangi kadın sensin diye bana sorsalar hepsi diye yanıt verirdim. Çünkü yazar bu üç kadının hikayesini olağanüstü bir kompozisyon bütünlüğünde, o kadar sade ve yalın bir dille
anlatmış ki hepsinden bir parça içinizde hissediyorsunuz. Hikayenin başarısı, temposunu bir an bile düşürmeden, yazarın anlatımdaki ustalığı ile zirveye taşınıyor. Bu romana kendimi o kadar çok kaptırdım ki, hiç bitmesin istedim. Bazı satırları içim cız ederek okudum. Başımıza gelmez diye düşündüğümüz ne varsa aslında kolaylıkla hepimizin başına gelebileceği gerçeğini anlatan güzel bir roman. 

Okuyucuyu, beklenmedik ve sarsıcı bir son bekliyor. Henüz kitabı tamamlamamışken sonuçtan emindim fakat tam bir ters köşe ile yanıldığımı gördüm. Kitapta bir de bir adam karakteri var. Aslında bu adam, bir insandan çok bir zihniyet olarak okura aktarılmak istenmiş. Yazar, erkek egemen dünyanın kadınlar üzerindeki baskısının gittikçe artarak devam etmesine de dikkat çekmiş ve bu amaçla kitabın gelirini STK’lara da bağışlamaktan geri durmamıştır.

Eşine az rastlanır bir roman arıyorsanız bu kitap yerinde bir tercih olacaktır. Hayat sadece kadınların değil, kadınların yaşadıklarını biraz olsun anlayabilmek adına her erkeğin okuması gereken kitaplardan biri. Yazarın da deyişiyle “Başka bir kadının yoluna ışık olabilmiş yürekli kadınlara adanmış” bu roman hepimizin romanıdır.

Esenlikler…

Makale: Çiğdem ERSOY


Kitabın Adı: Hayat

Türü: Roman

Yazar: Anşa Ceyno GÜR

Yayınevi: A7 Kitap

Online Satış Adresleri:

A7 Kitap Store

D&R Kültür Sanat Eğlence

Kitapyurdu