Sosyal Medya üzerinde yer almaya başladığımız andan itibaren bizi takip eden çocuklar ve gençler ile tanıştık. Onlar da bizimle birlikte kitap okuyor ve paylaşıyorlardı. Bazıları serviste, bazıları okulda teneffüste, bazıları da evde ailesiyle birlikte yaptıkları okuma saatlerinde ya da uyumadan hemen önce. Çocuklar daha fazla okusunlar diye ulusal bayramlarımızda bizimle fotoğraflar paylaşan çocuklarımıza kitap hediye ettik (bunlardan birini en alttaki galeride görebilirsiniz).

kitap_topluyoruz_1Ancak sonra Türkiye’nin bir çok yerindeki okullarda çocukların kitaplara erişemediğini öğretmenlerinden gelen geri bildirimlerle fark ettik. Bu durumda yapılabilecek iki şey vardı, ya ülkemizin bu sorununu görmezden gelip kitaplara erişebilecek bunu sosyal medyada paylaşacak çocuklara yönelik hareketlere devam edecektik ya da gerek batı gerekse doğudaki okullarda kitaplara erişemeyen çocukları kitaplara kavuşturacaktık.

Zor olanı seçtik, çünkü “geleceğimiz” dediğimiz sadece bizim çocuklarımızdan ibaret değildi. Bu ülkede yaşayan tüm çocukları bizim geleceğimizdi, o halde onlara bir faydamız olmalıydı. Bunu yaparken hem sosyal medyadan hem de kişisel çevremizdeki dostlarımızdan yardım istedik. 2015 yılında çok iyi organize olamadık, ama yine de onlarca okulda yüzlerce çocuğa ulaştık. Bazı okullarımıza hiç kitap gönderemediğimiz için çok üzüldük, 2016 yılında eğitim-öğretim sezonu başlayınca kaldığımız yerden büyük bir hevesle devam ettik. Eylül ayı içerisinde aldığımız geri bildirimlerle ihtiyaç sahibi okulları tespit ettik, elimizde olan ve bize ulaştırılan kitapları tasnif ettik. Bazen küçük koliler halinde bazense kocaman kolileri sırtımızda taşıyarak PTT ve özel kargo şirketlerine ulaştırdık.

kitap_topluyoruz_4Geldiğimiz noktada Eylül-Ekim-Kasım ayları içerisinde 15-20 civarı irili ufaklı koli ve 1000’e yakın kitap gönderdiğimizi hesap ettik. Yukarıda da dediğimiz gibi kitapların bir kısmı sosyal medyadan bizi takip eden ve duyuranların destekleriyle geldi, ama emin olun büyük bir kısmını kendi kitaplıklarımızdan ve kişisel çabamızla çevremizdeki dostlarımızdan topladık. Çünkü insanlar kitap okuyorlar ama kitaplarını çocuklarla gençlerle paylaşmak istemiyor. Birçok kişi kocaman kitaplıklarıyla övünmeyi seviyor. Evet, bazı kitaplar özeldir, anıdır, imzalıdır, paylaşılamaz, hatta miras bırakılacak kadar değerlidir. Ama bir kez daha düşünün kitaplıklarınızdaki tüm kitaplar vazgeçilmez mi?

Neyse artık sosyal medya üzerinden kitap toplamıyoruz, çünkü insanların duyarlılığı sadece iletilerimizi paylaşmaktan ibaret, hatta bazıları ona bile eriniyor (sorgusuz sualsiz kitap gönderen dostlarımızı tenzihe ederek söylüyoruz). Artık sadece kendi imkanlarımızla topladığımız kitapları gönderiyoruz. Bu nedenle kitapların sayıları azalıyor, ama emin olun kitap bekleyen çok okul ve çocuğumuz var, size sadece bir okulumuzun yöneticisinden bize gönderdiği e-postasından alıntı yaparak durumun vahametini anlatmak istiyoruz: “…Okulumuzda 200’e yakın öğrenci var. Öğrencilerim için tek temenmim her birinin iyi bir okur olması. Bir öğretmenin öğrencisi için isteyebileceği en güzel şey budur belki. Okulumuzun kitaba ihtiyacı var, kütüphanemizde çok az sayıda kitap var ve çoğu öğrencimin artık okuyup bitirdiği kitaplar bunlar. Kitaplarımızı değiş tokuş yapmaya hazırız. Yeni kitaplar için sabırsızlanıyoruz…

kitap_topluyoruz_2200 öğrenci, yeni başladığı okuldan mezun olana kadar kitapları hiç değişmeyen, yeni kitaplar eklenmeyen kütüphaneye kaç kez uğrar sizce (kütüphanedeki az sayıda olan tüm kitapları okuduğunu da varsayalım).

Bu çocukların birçoğu yokluk içerisinde, birçoğunun zorlu kış koşullarında okula gelirken giyebileceği kıyafeti, ayakkabısı yok, biliyoruz. Ancak bunlar için birçok yardım kuruluşu ve bireyler çaba sarf ediyor. Kış günü üşüyor diye yalın ayak bir çocuğun fotoğrafını paylaştığınızda size onlarca yardım teklifi gelir, ama çocuklar için kitap istiyoruz dediğinizde herkes burun kıvırır. Biz işte işin bu görünmeyen, destek alamayan kısmına yardımcı olmak istiyoruz. Kitap toplayan, organize eden, çocuklara ulaştıran başka oluşumlar da var, hatta bazıları bu işi gerçekten çok başarılı bir şekilde yönetiyor. Biz ise bu işi sadece iki kişi yürütüyoruz, birimiz kitapları toplama, tasnif etme ve okullarla iletişim kurma aşamasında, diğerimiz ise gönderim işini maddi manevi üstlenmiş durumda çalışıyoruz. Yoruluyoruz, üzülüyoruz, kızıyoruz, kırılıyoruz, para harcıyoruz, emek harcıyoruz, ama şikayetçi değiliz, çünkü kitaplara kavuşan çocukların gülen yüzlerine dair fotoğraflar geldiğinde tüm dertlerimizi unutuyoruz.

kitap_topluyoruz_5Çocuklar sadece yokluktan, parasızlıktan dolayı değil, bulundukları yerde kitap satan dükkanların olmamasından dolayı da kitap alamıyorlar. Internete erişebilenleri yok değil, ama birçoğunun internet üzerinden kitap alma şansı yok, çünkü kredi kartı yok, olsa bile birkaç internet sitesi dışında tüm köylere kargo gönderimi yapan şirket yok, olanlarda da kargo maliyetleri çok yüksek. Yani bu çocukları düşünürken sadece ücra yerleri düşünmeyin örneğin İzmir’in merkezden uzak bir ilçesinde hatta İstanbul’un Silivri ilçesinde bile kitaplara ulaşmaları sorun olabiliyor.

Bunca yazıyı neden yazdık, artık kitap gelmediğini söylemek için, zaten biz de istemiyoruz. Ama siz yine de “dur bende biraz kitap olacaktı, göndereyim” derseniz elinizi tutmayız, aşağıdaki açık adrese tüm yaş gruplarına uygun çocuk ve gençlik kitaplarınızı bekleriz.

Gönderileriniz için adres bilgisi:

ACAR İTHALAT VE İHRACAT DIŞ TİCARET LTD. ŞTİ.

(ESRA YÜRDEM)
Prof. Ali Nihat Tarlan Cad. Şakir Bey Sok. Süleyman Başkan İş Merkezi No:1 K:5

34752 İçerenköy, Ataşehir – İSTANBUL

Telefon : 0 216 5481034

23 Nisan 2016’da Instagram’da düzenlediğimiz Bayraklı Bayram Çocukları Kitap Çekilişinden Kareler