Güzel bir polisiye

Bu hafta okuduğum kitap polisiye roman türündeydi. Ve gayet başarılıydı.

Hüseyin Ekinci adında bir yazarın ‘Ölüler de Yalan Söyler’ adlı kitabını okudum.

Labirent Yayınlarından, 2015 yılında çıkmış. Sayfa sayısı 192.

*

Polisiye roman, bana göre en iyi roman çeşitlerinden biridir. Romandaki akıcılığı, bir oturuşta okumayı, heyecanı, gerilimi, tutkuyu, tiryakiliği en iyi bu roman çeşidi üzerinde barındırır.

Edebiyatımızda nedense bu roman çeşidini seven kadar sevmeyenler de vardır. Basit mi bulunur, ilgi çekici mi gelmez, sıkıcı mı gelir bilmem artık.

Polisiye roman bir tutkudur. Bence kitlelere en iyi kitap sevdirme yoludur. Polisiye roman, bir çeşit zeka oyunları içerir. Hayatın gerçeklerini gözler önüne serer. Akılcı şüpheciliği geliştirir. Sorgulama muhakemesini güçlendirir. İnsanı en iyi tanıma yollarından biridir.

Çağdaş edebiyatımızda polisiye romanın bayraktarlığını yapan Ahmet Ümit’tir. Ahmet Ümit’ten birkaç defa işittim, şöyle demişti: ‘Genç yazarlardan ümitliyim, polisiye roman türünde güzel şeyler ortaya çıkarıyorlar’ demişti. Bence, Hüseyin Ekinci de onlardan biri.

*

Hüseyin Ekinci’nin ilk romanı ‘Ölüler de Yalan Söyler’
İlk romanı olmasına rağmen amatörllükten uzak, profesyonelliğe yakın bir eser meydana getirmiş Hüseyin Ekinci.

‘Ölüler de Yalan Söyler’ adlı romanın arka kapağında şöyle yazıyor:

‘… son yıllarda önemi daha fazla hissedilen adli bilimleri derinlemesine inceliyor. Suçu, suçluyu ve psikolojik etkenleri bilimsel verilerle ortaya koyarken, soluk soluğa bir romanla 15 yıl önce işlenen seri cinayetlerin peşinde, bilimin ışığında ilerliyor.’

Tess Gerritsen ve Jean Chiristopher Grangé’nin tadına yaklaşacaksınız bu kitapta. Bir de yerli romanların samimi havasını hissedeceksiniz.

Sağlam bir kurgu, akıcı ve samimi bir dil, ilgi çekici bir konu, güzel bir üslup, eşittir, başarılı bir roman…

*

Konya’da yaşayan yazar Hüseyin Ekinci’nin bu ilk romanını herkese öneririm.

-Mustafa Yıldırım – 17.12.2015