“İnsanın sahip olabileceği en değerli şeyi yitirmiştim ben: insanlara duyulan güveni.”

Hikaye Bescos isimli, kendi halinde, gelişme kaydedememiş küçük bir kasabada geçiyor. Yüz sekizi kadın, yüz yetmiş üçü erkekten oluşan bu kasabanın tek genç insanı Chantal isimli bir kadındır. Genç biri için oldukça sıkıcı bir durum olmalı bu. Chantal köyün otel barında garsonluk yapmaktadır. Kimsesi yoktur. Kasabadan kurtulup büyük şehirlere gitmek istemektedir; ama bunu gerçekleştirecek ne parası ne de cesareti vardır. Hikaye, bir hafta içinde gerçekleşiyor ve bitiyor. Kasabaya orta yaşlarda Carlos isimli yabancı bir adamın gelmesi ile birlikte olaylar başlıyor. Yabancı, bir haftalık konaklama ücretini peşin olarak öder. Kasabaya gelme amacı vardır. Bu hedefine ulaşmak için aracı olarak Chantal’i seçer kendisine. Chantal ise herşeyden habersiz, monoton yaşamını renklendirmek için Carlos ile tanışır. Carlos ormanda gezintiye çıktığı bir sırada onu takip eden Chantal, onun çantasından külçe külçe altın çıkarıp farklı farklı yerlere gömdüğünü görür. Yabancı izlendiğini fark eder ve genç kadının hayatını alt üst edecek olan teklifi yapar. Carlos, sahip olduğu altınları kasaba halkına vermek istediğini, karşılığında ise, kasaba halkının bir hafta içinde, bir kişiyi kurban etmesi gerektiğini söyler. Yabancının teklif ettiği altınlar, kasabanın gelişmesine ve rahat yaşamasına fazlasıyla yetecek kadardır.

Adının Carlos olduğunu söyleyen yabancı, genç kadına, bunu kasaba halkına o duyurmazsa, kendisinin duyuracağını ve o zaman kurban edilecek kişinin, genç kadın olabileceğini söyler. Kitapta diğer dikkat çeken karakter ise Berta isimli yaşlı bir kadın. Berta’nın kocası ölmüştür, günlerini kapısının önünde oturarak ve kendi kendine konuşarak geçirir. Cadı lakabı ile anılan Berta, aslında ölen kocası ile iletişim halindedir ve kocasından, kasabanın başına kötü bir olay geleceğini duymuştur.

Carlos eskiden büyük bir firmada silah mühendisi olarak çalışmıştır. Birgün kanunsuz işler yapan bir örgüt ailesini kaçırır. Her dürüst vatandaş gibi polise haber verir ve örgüt bunu fark edince, ailesini onun ürettiği silahlarla öldürür. Carlos o günden sonra herkese ve her şeye inancını kaybeder. İşinden ayrılıp, avare bir şekilde dünyayı gezmeye başlar. Hep merak ettiği; “Acaba bir an insafa gelip ellerindeki rehineleri serbest bırakmak istediler mi? İyi ile Kötü’nün karşılaştığı kısacık bir an, saniyenin binde biri kadar bir zaman var mı? Varsa o anda İyi Kötü’ye üstün gelebilir mi?”

Dünya’nın her yerinden milyonlarca okura ulaşmayı başaran yazarımızın, yazarlıkta yirmi dokuzuncu yılıdır. Romanları, hayatı sorgulamamızı sağlayan bir bilgelikle yazılmıştır. Simyacı, yazarımızın en bilinen eseridir. Birçok ödüle sahip olan Paulo Coelho, Birleşmiş Milletler Barış Elçisi ve Brezilya Edebiyat Akademisi üyesidir. Kitaplarının 170 ülkede, 80 dilde yayımlanmış olması da dikkat çekiyor.

Adem ve Havva’nın varoluşundan bu yana başlayan İyi ile Kötü’nün mücadelesi hiç bitmez.  Sizce Chantal ne yapacak? Kendisi mi söyleyecek bunu? Sonra ne olacak, sizce kasaba altınlara sahip olacak mı?

İyi ile kötünün yüzü aynıdır. Her insanın yoluna ne zaman çıktıklarına bağlıdır her şey

 

Tuğba DENİZEL

 

Kitabın Künyesi

Dünya Edebiyatı, Roman

Kitabın Adı: Şeytan ve Genç Kadın

Yazarı: Paulo Coelho

Yayınevi: Can

Sayfa Sayısı: 198

Çeviren: İlknur Özdemir

Bu kitap makalesi yazarın kendi sitesinden alınmıştır…

Bumerang - Yazarkafe