Yazar Deniz Faruk Zeren’in ikinci kitabı olan “Zerya: Serhat’ta Bir Gün” Patika Kitap etiketi ile yayımlandı. Yine bir öykü kitabı ile hayatın ve kavganın insani hallerine dokunuyor yazar.

Tanıtım bülteninden aşağıdaki alıntı ile yazar ve kitap hakkında bilgi edinebilirsiniz.

Yasak Kitap adlı kitabıyla öykü yazını dünyasına giriş yapan Zeren, Zerya ile yolunu genişletmek, daha da açmak ve yürümek niyetinde. Zerya, alt başlığının da vurguladığı gibi Serhat’ta geçen bir günün hikâyesi. Yazar iki gece arası geçen olayların birleşiminden oluşan çok katmanlı uzun bir kısa öykü. Esasında da bir Novella. Tek öykü ile okurun karşısına çıkan yazar hikâyesinin yoğunluğu ile okuruna seslenmek istiyor. Öykü tekniği, estetiği ve dili açısından arayışlarını sürdüren Zeren, Zerya için “uzun bir kısa öykü” diyor. Hayatın dışına itilmeye, ötelenmeye, yok sayılmaya çalışanların öykülerine, dünyalarına sızmaya, onların hayatı yaratanlar olduğunu göstermeye, anlatmaya devam ediyor Zeren.

Kitaptan:

“Dayı” dedi yaşlı adama, “Kaşkol Dağı’na, dağın eteğindeki o köye niye varamadım ben, ne tarafta kaldı ora?” diye sordu. Yaşlı adam Selim’in ekmeği dişlerinin arasına alıp koparışını izledi, ekmeğe saygılıydı bu çocuk, dişlerinin arasında kırmızı ipek gibi toprağı gördü, sevindi, “Orda öyle bir dağ yok, öyle bir köy yok” dedi. “Askerler kendileri uydurup, kendileri inanıyorlar olduğuna” dedi. Ekmek Selim’in boğazında kaldı. Durdu inmedi aşağıya. “Biz Kaşkol Dağı’nı görüyorduk hep karşıda, dürbünle” diyebildi yutkunarak. “Kaşkol Dağı değil orası, gariban bir tepe ora”, dedi orta yaşlı adam, “O kadar büyük gariban tepe mi olur dayı?” dedi Selim. “Tepe değil, askerin korkusu büyüktür, umudu yoktur, sığınağı yoktur, kafasında öyle bir köy yaratır, ona sığınır” dedi yaşlı adam, ağzındaki lokma boğazından aşağı kayarak indi Selim’in. Yutkundu.


deniz-faruk-zeren

Deniz Faruk Zeren Kimdir?

1977 yılında Siverek’te doğdu. Liseye kadar Siverek’te okudu. 1996 yılında Çukurova Üniversitesi’nde Radyoloji Bölümü’ne kayıt yaptırdı. Edebiyat çalışmalarına çeşitli öğrenci fanzinlerinde şiir, düz yazı ve öykü yazarak başladı. 2010 yılında “Dört Mevsim İlkbahar” adlı şiir kitabı yayınlandı. Kitap 1. Adnan Yücel Edebiyat ve Sanat Festivali’nde ödüle değer görüldü. Sanat ve Hayat, Güney Kültür Sanat Dergisi, Kum Edebiyat, Dünyanın Öyküsü ve Sancı gibi çeşitli dergilerde, gazetelerde şiir ve öyküleri, çeşitli konularda düz yazıları yayınlandı. “Yasak Kitap” adlı öyküsü 2009 yılında ATİK YDG’nin Yılmaz Güney’e atfen düzenlediği Kültür Sanat Festivali’nde ödül aldı. Yine “Önemli Misafir” adlı öyküsü 2010 yılında YXK tarafından düzenlenen Hüseyin Çelebi Edebiyat Etkinliği’nde ödüllendirildi. Ayrıca çeşitli şiirleri YÇKM tarafından düzenlenen 2. Yılmaz Güney Kültür ve Sanat Festivali’nde ödüllendirildi. Yasak Kitap adlı ilk öykü kitabı 2014 yılında yayınlandı. Halen İzmir’de sağlık emekçisi olarak hayatını sürdürüyor.