Dijital Çağda Türkiye’de Kuşaklar ve Alışveriş – Dr. Öğretim Üyesi Duygu AYDIN ASLANER
Read Time:1 Minute, 23 Second

Dijital Çağda Türkiye’de Kuşaklar ve Alışveriş – Dr. Öğretim Üyesi Duygu AYDIN ASLANER

0 0

Bu hafta size yeni bir kitaptan bahsedeceğiz. Bir inceleme-araştırma kitabı olan “Dijital Çağda Türkiye’de Kuşaklar ve Alışveriş“, Dr. Öğretim Üyesi Duygu AYDIN ASLANER‘in çalışması.

Önce kitapla ilgili kısaca bilgi veren alıntı bir cümleyi sizlere aktarıp ardından da kitabın tanıtım yazısını paylaşalım. Ayrıca yazının devamında

Yeni nesil tüketiciyi anlatan, kuşakların davranışlarını ve onların alışveriş alışkanlıklarını ‘ilk kez’ Türkiye özelinde inceleyen çalışma” kitap olarak raflarda yerini aldı.

Günümüz kapitalist toplumlarında, mevcut sistemin işleyişini ve sürekliliğini sağlayan başat faaliyetlerden biri tüketimdir. Özellikle 1980’li yıllarda Türkiye’de uygulanan neo-liberal politikalar, küreselleşme süreci ve teknolojik gelişmelerle birlikte öne çıkan tüketim odaklı toplum anlayışı, yeni bir tüketici tipinin yaratılmasını da zorunlu kılmıştır. Türkiye’nin bu konjonktürel durumundan etkilenen; eski ile yeni zaman arasında kalan X Kuşağı, Türkye’deki tüketim kültürünün ilk tüketicileri olarak toplumdaki yerini almıştır. Ardından gelen Y Kuşağı ise toplumda dijital kırılmaların yaşandığı ve tüketimin tüm yaşam pratiklerinde kendini yansıttığı bir dönemin tüketicileri olarak varlığını göstermiştir.

Var olan bu değişimler, yeni nesil tüketiciler olarak adlandırılan X ve Y kuşaklarının alışveriş pratiklerini, dolayısıyla satın alma davranışlarını da derinden etkilemiştir. Bu bağlamda, alışveriş, rasyonel ve hedonik değerlerle örüntülü bir şekilde sadece çevrim dışı yapılan bir etkinlik olmaktan çıkarak çevrim içi olarak da yapılır hale gelmiştir. Bu çerçevede bu kitap; Türkiye’de X ve Y kuşaklarının çevrim dışı/çevrim içi alışveriş pratiklerini ve satın alma davranışlarını tüketim toplumu perspektifinden değerlendirerek her iki kuşağın konuya ilişkin benzer ve farklı yaklaşımlarını ortaya koymayı amaçlamaktadır.


Dijital Çağda Türkiye’de Kuşaklar ve Alışveriş
Yazar: Dr. Öğretim Üyesi Duygu AYDIN ASLANER
Tür: İnceleme – Araştırma
Sayfa: 314
Dil: Türkçe
Yayınevi: Akademi Kitabevi
Kapak Tasarımı: Zülal Camgöz
Tanıtım Videosu: Emre Emrem

Online Satın Alma Bağlantıları:

D&R AmazonNobel

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %
Lütfen Paylaş:

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Previous post Yeni Kitap | Hayat – Anşa Ceyno GÜR
Next post Benim Adım Emek