Beş Şehir – Ahmet Hamdi Tanpınar – Makale
Read Time:1 Minute, 8 Second

Beş Şehir – Ahmet Hamdi Tanpınar – Makale

0 0

AhmetHamdiTanpinarinBessehirkitabi

Gitmelerin dinmediği bir yolculuk Beş Şehir. Gitmek keyifliyken tabiat güzelliği mısralara kök salıyorken akıllarda, yaş ilerledikçe gitmeler iyi gelmiyordu Tanpınar’a. İnsan ıstırabının izlerini görmek kayıtsız bırakıyordu onu tabiat güzelliğine.Yabancıydı, hiç olmadığı kadar Erzurum’a, örneğin ‘Yıkımların ardından kurulan bir şehir’di Erzurum. Kendi kendini inşa eden, yaralarını saran bir kent vardı karşımızda. İnsanların ıstırabı vardı, ama bir şekilde ayağa kalkmak gerekiyordu. Ağrılar şifa verir miydi?

Vermeliydi.

Ki Ahmet Hamdi Tanpınar ‘Beş Şehir’ kitabında anılarını, gezi notlarını, hayatına dokunan şehirleri kaleme almıştı. Bu şehirlerin bir geçmişi vardı; sancılı, zaferli,yılgın, yorgun, ama ayakta… Ayakta kalmasını bilen ve geçmişiyle ders veren niteliğinde.

Tanpınar’ı okumak ,okuyabilmek, onun söylediklerini işitmek, gönül vermek ve bahsi geçen şehirlere vurulmak.

Bursa’nın manevi havası, Ankara’nın kalesi, Erzurum’un hanları, Konya’nın Hz.Mevlana Celaleddin-i Rumi türbesi ve anlatmaktan yorulmadığı İstanbul.

Tarihi anlatımları sevmeyenler için bu kitapta anlatılanların yaslandığı bir geçmiş gerçeği var. Ki şehirleri ve orada yaşayanları akıcı bir dille anlatarak, tarihi sevmeyenlere göz kırptığını söylemekte yarar var. Merak ettiriyor, bir sonraki cümleyi merakla okuyorsunuz.

Tanpınar’ı okumak onu ve yaşadığımız Anadolu şehirlerini anlayabilmek bir nebze. Ağrıların, sancıların bir dili olduğunu çözebilmek ve ağrıyan her ne ise hayatınızda onun bir şifalı yan etkisi olduğunu gözden kaçırmamak için belki de en çok okunması gereken bir kitap Beş Şehir.

Kitap Adı : Beş Şehir

Yazar: Ahmet Hamdi Tanpınar

Yayınlayan: Dergah Yayınları

 

Bumerang - Yazarkafe

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %
Lütfen Paylaş:

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Previous post Kızıla Boyalı Saçlar – Makale
Next post Baharın Ölümü – Yazı