Kıymetsiz bir kitap – Resul Yılmaz – Makale
Read Time:1 Minute, 14 Second

Kıymetsiz bir kitap – Resul Yılmaz – Makale

0 0
Saray'dan Saray'a Türkiye'de Gazetecilik Masalı
Saray’dan Saray’a Türkiye’de Gazetecilik Masalı

Sizi haberdar edeceğim kitabın aslında pek kıymeti yok. “Bu ülkede kitabın kıymeti yok” klişesine girmeden diyorum bunu. Zaten “malum olaylar” silsilesinde veya bir sürecin içinde olduğumuz için, açıkçası basının üzerinde hala kara bulutlar olduğu için dikkat çekmesi zor bir kitaptan, “Saray’dan Saray’a Türkiye’de Gazetecilik Masalı“ndan bahsedeceğim. Yoksa kıymetini bilen biliyor bu kitabın.

Kitap Osmanlı’daki gazetecilikten, günümüz AKP dönemi gazeteciliğine kadar belgelerle birtakım olaylara ışık tutuyor. Bir araştırma-inceleme kitabı olsa da yazarın kendi düşünceleri de olduğundan deneme mahiyetinde bölüm bölüm yazılmış bu kitabı konuya ilgi duyanlar kaçırmamalı.

Bu kitap bir nevi büyüklere masallar… Türkiye insanına masallar… Çünkü toplumsal hafızası olmayan bu ülkenin koca bir beşik olduğuna inancım günbegün artmakta. Kitaplara sarılsak aslında çok şey haykırıyor onlar. Ümit Alan yazıyor, bir şeyleri işaret ediyor. Yazar da biz de biliyoruz ki bu yaşananları yazmalı, bunlar yazılmalı! Yazıldıkça tarih, tarih oldukça o bahsettiğimiz “toplumsal bellek” oluşacaktır. Bu belleği tartan vicdan da varsa eğer o zaman insanlığa dair umutlarımızı yeşertebiliriz.

 

Chomsky yıllarca Amerikan rüyasını yerden yere vuruyor, Yahudi lobisinin Filistin konusunda haksız olduğunu dile getiriyor ama başına bir şey gelmiyor. Hatırlıyorum, Rusya’da bir muhalif kadın gazeteci, Putin’i eleştirdikten bir süre sonra ölü bulunmuştu. Komplo teorisyenliğine bürünmek kolay ama manzara da hiç iç açıcı değil. Türkiye’de demokrasi özgürlüğünden mevzu açıldığında “Kutsalımıza hakaretin neresi özgürlük?” olarak algılandığından dolayı bu kitap işte bu yaraya biraz merhem sürecektir, umarım, sürer yani, sürmeli.

Ümit Alan
336 sayfa
Can Yayınları

Bumerang - Yazarkafe

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %
Lütfen Paylaş:

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Previous post Hangi Roman Karakterisin?
Next post CNR Kitap Fuarı 2016 Başlıyor